Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a jakieś spadki zanotowano aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem dobrych pracowników.

Z pewnością tego typu sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat ludzie mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Jednak identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają różne dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w roku 2017 ogólna liczba osób pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu osób, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na ilość bezrobotnych. Takie hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a cały czas pomimo wykorzystywania wielu maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.