Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy mają coraz większe problemy z wyszukaniem pewnych pracowników, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak się okazuje, taka sytuacja ma miejsce na całym świecie, zaś nasz kraj plasuje się sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku różnych przyczyn i z pewnością z takich okoliczności cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy jest trudne, to w praktyce w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak bardzo duża i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym wzięciem cieszą się również stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. W każdej z tych branż coraz ciężej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną naprawdę mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje oraz hotele również nie mają prosto jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie bardzo często można zobaczyć w dużej ilości branż coraz większą walkę o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą zdobyć nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi przede wszystkim są zwiększone pensje.