W jakiej sytuacji przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracy większość osób spędza dużą część swojego życia, licznych przypadkach jest to nawet więcej niż dziesięć na dzień. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na innych sprawach, odpoczynku czy relacjach z najbliższymi. Zbyt duży stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na stan zdrowia pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, czasami trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze należy wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takich przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, będzie brakowało jakichkolwiek chęci do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację często powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, aby sytuacja wróciła do normy. Drugi przypadek będzie się najczęściej wiązał ze zdobyciem nowego zawodu, co wcale nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawę części pracowników będzie zapewne budził czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany swojego zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, wiele zależy bowiem od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat aby osiągnąć biegłość, ale w wielu przypadkach wystarczy parę miesięcy.
Istotnym aspektem będzie też to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, często również na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.