W jakiej sytuacji przychodzi pora na to, żeby zmienić zawód.

W pracy większość dorosłych spędza większość swojego życia, licznych przypadkach jest to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w dużym stopniu na innych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają także na stan zdrowia pracownika.
Jeśli sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Jeśli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje jakichkolwiek chęci do rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
W pierwszym przypadku bardzo często wystarczy poszukać innej firmy, żeby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi przeważnie się wiąże z przekwalifikowaniem, które jednak nie oznacza wcale, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a zdobyte umiejętności przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy wielu osób zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, dużo zależało bowiem będzie od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotnym aspektem będzie także to, kto może pomóc w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zastanowić się można nad spotkaniem z doradcą zawodowym, często również w urzędach pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.